Welcome to the new OGF servers!
The map is open for editing! The wiki remains under construction during this phase of the migration, but the old wiki has been archived here.

Forum:Standards and documentation/Welcome/PL

From OpenGeofiction
Jump to navigation Jump to search
ForumsStandards and documentation → Standards and documentation/Welcome/PL

Powitanie

Witamy w OpenGeofiction!

Cieszymy się, że dołączyłeś do nas w tym wolnym, otwartym, opartym na współpracy projekcie dotyczącym tworzenia map. Rejestrując się, uzyskałeś dostęp do edycji na mapie. Zanim jednak zaczniesz, poświęć kilka chwil na zapoznanie się z tym krótkim przewodnikiem zawierającym kilka ważnych informacji:

Gdzie mogę edytować?

Po zarejestrowaniu się możesz swobodnie rozpocząć edycję w jednym z █ niebieskich terytoriów na naszej mapie poglądowej. Te oznaczone na niebiesko terytoria są bezpłatne dla wszystkich użytkowników i podlegają wytycznym etykiety. Pamiętaj, aby zostawiać dobre komentarze do edycji, które są opisują przesyłany materiał.

Wszyscy użytkownicy muszą rozpocząć tworzenie map w niebieskich terytoriach. Gdy masz już kilka przykładowych map, którymi możesz się pochwalić, możesz poprosić o dołączenie do projektu opartego na współpracy.

Jakich programów mogę używać do edycji?

Jednym z najwygodniejszych sposobów rozpoczęcia edycji jest użycie edytora iD w przeglądarce. Możesz to znaleźć, klikając link „edytuj” u góry strony mapy. Używanie iD wymaga przybliżenia mapy co najmniej na poziom 16.

Innym sposobem edycji jest pobranie i zainstalowanie darmowego, opartego na javie edytora JOSM. Jest on preferowany przez wielu twórców map na tej stronie ze względu na zwiększoną funkcjonalność i liczne dostępne dodatki. Aby uzyskać pomoc dotyczącą konfiguracji JOSM, kliknij tutaj.

Popularne terminy i zwroty

Niektóre terminy, które napotkasz podczas edycji, to „Punkt (node)”, „droga (way)”, „obszar (area)” i „znacznik (tag)”. „Węzeł” to prosty punkt na mapie. „Drogi” łączą węzły jak linie. Kiedy „droga” tworzy zamkniętą pętlę (jak okrąg lub wielokąt), nazywana jest „obszarem”. „Tag” jest czymś w rodzaju systemu etykietowania wszystkich wymienionych rzeczy. Oznaczenie węzła jako place=town sprawi, że renderer mapowania rozpozna ten punkt jako miasto. Dodanie znacznika z nazwą nada miastu nazwę.

'Zapamiętaj nasze zasady! Naruszenie zasad może skutkować blokadą lub usunięciem Twojego konta.
Noun alien grey 2847018 mod.svg
Bądź realistą
Noun Brain 2290453.svg
Bądź oryginalny
 • Zakaz kopiowania z OSM i innych map oznaczonych znakami towarowymi. Robienie tych rzeczy może spowodować, że zostaniesz zbanowany.
 • Zakaz kopiowania dużych obszarów świata rzeczywistego. Staraj się także unikać używania dobrze znanych nazw miejsc, prawdziwych lub fikcyjnych. Używanie firm i organizacji z prawdziwego świata jest zabronione.
 • Wszystkie obrazy — zdjęcia i grafika — muszą być wolne i muszą zawierać łącze do źródła i/lub informacje o prawach autorskich. Cały tekst wiki musi być Twojego autorstwa.
 • Zakaz kopiowania map innych osób bez ich zgody.
Noun respect 2985071.svg
Okazuj szacunek
 • Zainteresuj się. Zespół administracyjny to wolontariusze. Zapoznaj się z stroną FAQ, portalem pomocy i zasobów, procedurami przypisywania terytoriów i .openstreetmap.org/wiki/Map_features Przewodnikiem tagowania OSM, aby spróbować samodzielnie rozwiązać ewentualne problemy. Niekompletne lub powtarzające się wiadomości będą ignorowane i mogą spowodować zablokowanie Twojego konta.
 • Zakaz mapowania terytoriów innych lub zmieniania granic ich terytoriów bez ich zgody. Zakaz pisania o terytoriach innych osób na wiki bez pozwolenia.
 • Szanuj otwarte morza, przestrzegając zasady dotyczące granic morskich, wysp i linii żeglugowych. Zachowaj ostrożność podczas edycji linii brzegowych, aby przypadkowo nie zalać kontynentu.
 • Nie rozszerzaj swojego terytorium poza jego kształt na mapie poglądowej. W przypadku granic z terytoriami bez właściciela trzymaj je w promieniu 10 km od pierwotnej linii.
 • Zakaz pacynek. Tylko jedno konto na użytkownika.
 • Zakaz wandalizmów. Zakaz obraźliwych lub obraźliwych treści. Skonsultuj się z administratorem przed utworzeniem jakiejkolwiek grupy związanej z OGF poza oficjalną.
* Brak "imperiów z papieru" na wiki - unikaj przewikifowania.
Noun working 3211836.svg
Bądź aktywny
 • Po dłuższym okresie bezczynności możemy oznaczyć Twoje terytorium jako opuszczone. Jeśli w ciągu kilku następnych tygodni nie nastąpi żadna aktywność lub nie otrzymamy od Ciebie wiadomości, oznaczymy dany obszar jako wolny, aby inni użytkownicy mogli go przejąć, i zamkniemy Twoje konto.

Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co tworzysz. Miłego mapowania!