Forum:Standards and documentation/Welcome/PL

From OpenGeofiction
Jump to navigation Jump to search
ForumsStandards and documentation → Standards and documentation/Welcome/PL

Powitanie

Witamy w OpenGeofiction!

Cieszymy się, że dołączyłeś do nas w tym wolnym, otwartym, opartym na współpracy projekcie dotyczącym tworzenia map. Rejestrując się, uzyskałeś dostęp do edycji na mapie. Zanim jednak zaczniesz, poświęć kilka chwil na zapoznanie się z tym krótkim przewodnikiem zawierającym kilka ważnych informacji:

Gdzie mogę edytować?

Po zarejestrowaniu się możesz swobodnie rozpocząć edycję w jednym z █ niebieskich terytoriów na naszej mapie poglądowej. Te oznaczone na niebiesko terytoria są bezpłatne dla wszystkich użytkowników i podlegają wytycznym etykiety. Pamiętaj, aby zostawiać dobre komentarze do edycji, które są opisują przesyłany materiał.

Wszyscy użytkownicy muszą rozpocząć tworzenie map w niebieskich terytoriach. Gdy masz już kilka przykładowych map, którymi możesz się pochwalić, możesz poprosić o dołączenie do projektu opartego na współpracy.

Jakich programów mogę używać do edycji?

Jednym z najwygodniejszych sposobów rozpoczęcia edycji jest użycie edytora iD w przeglądarce. Możesz to znaleźć, klikając link „edytuj” u góry strony mapy. Używanie iD wymaga przybliżenia mapy co najmniej na poziom 16.

Innym sposobem edycji jest pobranie i zainstalowanie darmowego, opartego na javie edytora JOSM. Jest on preferowany przez wielu twórców map na tej stronie ze względu na zwiększoną funkcjonalność i liczne dostępne dodatki. Aby uzyskać pomoc dotyczącą konfiguracji JOSM, kliknij tutaj.

Popularne terminy i zwroty

Niektóre terminy, które napotkasz podczas edycji, to „Punkt (node)”, „droga (way)”, „obszar (area)” i „znacznik (tag)”. „Węzeł” to prosty punkt na mapie. „Drogi” łączą węzły jak linie. Kiedy „droga” tworzy zamkniętą pętlę (jak okrąg lub wielokąt), nazywana jest „obszarem”. „Tag” jest czymś w rodzaju systemu etykietowania wszystkich wymienionych rzeczy. Oznaczenie węzła jako place=town sprawi, że renderer mapowania rozpozna ten punkt jako miasto. Dodanie znacznika z nazwą nada miastu nazwę.

'Zapamiętaj nasze zasady! Naruszenie zasad może skutkować blokadą lub usunięciem Twojego konta.
Noun alien grey 2847018 mod.svg
Bądź realistą
Noun Brain 2290453.svg
Bądź oryginalny
 • Zakaz kopiowania z OSM i innych map oznaczonych znakami towarowymi. Robienie tych rzeczy może spowodować, że zostaniesz zbanowany.
 • Zakaz kopiowania dużych obszarów świata rzeczywistego. Staraj się także unikać używania dobrze znanych nazw miejsc, prawdziwych lub fikcyjnych. Używanie firm i organizacji z prawdziwego świata jest zabronione.
 • Wszystkie obrazy — zdjęcia i grafika — muszą być wolne i muszą zawierać łącze do źródła i/lub informacje o prawach autorskich. Cały tekst wiki musi być Twojego autorstwa.
 • Zakaz kopiowania map innych osób bez ich zgody.
Noun respect 2985071.svg
Okazuj szacunek
 • Zainteresuj się. Zespół administracyjny to wolontariusze. Zapoznaj się z stroną FAQ, portalem pomocy i zasobów, procedurami przypisywania terytoriów i .openstreetmap.org/wiki/Map_features Przewodnikiem tagowania OSM, aby spróbować samodzielnie rozwiązać ewentualne problemy. Niekompletne lub powtarzające się wiadomości będą ignorowane i mogą spowodować zablokowanie Twojego konta.
 • Zakaz mapowania terytoriów innych lub zmieniania granic ich terytoriów bez ich zgody. Zakaz pisania o terytoriach innych osób na wiki bez pozwolenia.
 • Szanuj otwarte morza, przestrzegając zasady dotyczące granic morskich, wysp i linii żeglugowych. Zachowaj ostrożność podczas edycji linii brzegowych, aby przypadkowo nie zalać kontynentu.
 • Nie rozszerzaj swojego terytorium poza jego kształt na mapie poglądowej. W przypadku granic z terytoriami bez właściciela trzymaj je w promieniu 10 km od pierwotnej linii.
 • Zakaz pacynek. Tylko jedno konto na użytkownika.
 • Zakaz wandalizmów. Zakaz obraźliwych lub obraźliwych treści. Skonsultuj się z administratorem przed utworzeniem jakiejkolwiek grupy związanej z OGF poza oficjalną.
* Brak "imperiów z papieru" na wiki - unikaj przewikifowania.
Noun working 3211836.svg
Bądź aktywny
 • Po dłuższym okresie bezczynności możemy oznaczyć Twoje terytorium jako opuszczone. Jeśli w ciągu kilku następnych tygodni nie nastąpi żadna aktywność lub nie otrzymamy od Ciebie wiadomości, oznaczymy dany obszar jako wolny, aby inni użytkownicy mogli go przejąć, i zamkniemy Twoje konto.

Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co tworzysz. Miłego mapowania!