PL:OGF:O OpenGeofiction

From OpenGeofiction Encyclopedia
Jump to: navigation, search
Available Languages
English (authoritative version)češtinadanskDeutschespañolFrançaisitaliano*NederlandsPolski简体中文*RomânăРусскийСрпски
* - translation needs update

OpenGeofiction: kolaboratywna platforma do tworzenia fikcyjnych map

OpenGeofiction (OGF) to strona oparta na oprogramowaniu OpenStreetMap, co oznacza że wszystkie narzędzia i edytory zaprojektowane do pracy z OpenStreetMap nadają się do tworzenia fikcyjnego świata OGF. Świat jest osadzony w rzeczywistości równoległej do rzeczywistej, więc nie ma w nim orków ani elfów, lecz zamiast tego elektrownie, autostrady i projekty deweloperskie. Można też spotkać malownicze starówki, piękne parki narodowe i samotne plaże.

Luciano Screenshot Free-to-Edit.png
Jeśli chcesz wziąć udział w tworzeniu tego świata:
 1. Zarejetruj się pod adresem opengeofiction.net/user/new. Po weryfikacji swojego adresu e-mail możesz zacząć rysować mapę.
 2. Zacznij mapować w jednym z państw oznaczonych na niebiesko na naszej mapie podglądowej (miniaturka po prawej), które są dostępne dla wszystkich użytkowników. Popatrz na różne miasta i miasteczka, po czym spróbuj sam jakieś zbudować.
 3. Trzymaj się zasad! Są wymienione poniżej:

Przeniesienie się z niebieskich terytoriów:

 1. Możesz poprosić o własne państwo (dostępne państwa są zaznaczone na zielono na mapie podglądowej) zgodnie z regułami przyznawania terytoriów.
 2. Możesz zapytać o możliwość uczestniczenia w państwie kolaboratywnym (dostępne państwa są zaznaczone na fioletowo na mapie podglądowej) poprzez kontakt z jego koordynatorem.
 3. Oczywiście zawsze możesz wybrać obie powyższe opcje, a także kontynuować edytowanie w „niebieskich“ państwach. Prosząc o własne państwo, przed rozpoczęciem rysowania należy zaczekać na pozytywne rozpatrzenie prośby przez administratora.

Zasady

Bądź realistyczny
 • Trzymaj się realności. Żadnego fantasy, science-fiction, państw „dla żartu“ itd. Przeczytaj OGF:Verisimilitude.
Bądź oryginalny
 • Zakaz importu z OSM i kopiowania map będących cudzą własnością. Jeśli to zrobisz, zostaniesz zbanowany.
 • Zakaz zbyt rozległego kopiowania rzeczywistej geografii. Staraj się nie używać dobrze znanych nazw miejsc, prawdziwych bądź fikcyjnych. Nigdy nie używaj nazw spółek i organizacji z prawdziwego świata.
 • Wszystkie grafiki na Wiki - zdjęcia i sztuka — muszą być dopuszczone do wolnego użytku i muszą zawierać link do źródła bądź informację o prawach autorskich. Cały tekst na Wiki musi być twojego autorstwa.
 • Zakaz kopiowania cudzych map bez zgody autora.
Miej szacunek
Bądź aktywny
 • Jeśli nie będziesz aktywny przez dłuższy czas, możemy zaznaczyć twoje terytorium jako oczekujące na odebranie. Później, pod warunkiem, że dalej nie zauważymy zmian bądź nie nawiążesz z nami kontaktu w rozsądnym czasie, oznaczymy terytorium jako wolne i zamkniemy twoje konto.
Pamiętaj, że złamanie tych zasad może skutkować wstrzymaniem bądź usunięciem twojego konta.

Dodatkowe informacje

 • Poprzez uczestnictwo w OGF wyrażasz zgodę na udostępnianie swojego wkładu na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (CC-BY-NC-SA 3.0).
 • Nie bierzemy odpowiedzialności za backup danych. Migawki danych są tworzone regularnie i mogą być pobrane z http://opengeofiction.net/backup. Proszę, rób to często!
 • OGF to eksperyment i nie wiemy jak długo będzie trwać. Wierzymy, że najważniejszym czynnikiem do sukcesu naszego projektu jest gotowość wszystkich uczestników do kooperacji zawsze gdy jest to konieczne. Pamiętajcie, że dalej traktujemy tę stronę bardziej jako prywatną niż publiczną. Oznacza to że my (administratorzy) będziemy mieli ostatnie zdanie na każdy temat, ale liczymy na to, że nigdy nie będziemy musieli używać tej mocy.

Jak się zarejestrować?

Kliknij tutaj!
Jeśli będziesz miał jakiekolwiek problemy bądź dalsze pytania, skontaktuj się z nami wysyłając wiadomość do zespołu administracji bądź e-maila na adres info@opengeofiction.net — sprawdź też nasze FAQ, gdyż znajduje się tam lista (mamy nadzieje) użytecznych wskazówek żeby pomóc ci zacząć tworzyć.