PL:OGF:Często zadawane pytania

From OpenGeofiction Encyclopedia
Jump to: navigation, search

OGF Logo Black.PNG Ta strona jest również dostępna w češtinaenglishespañolfrançaisnederlands i română.


Czy wolno mi edytować tę stronę?

Tak, ale zalecamy to doświadczonym użytkownikom. Powinieneś wiedzieć co robisz. Jeżeli masz wątpliwości, napisz swoją propozycję w Dyskusji (na górze strony, po lewej)

Gdzie znajdę poradniki lub inną dokumentację o tym jak działa Opengeofiction?

Projekt Openstreetmap, którego oprogramowania używamy, ma mnóstwo użytecznej dokumentacji. Na przykład:

Dlaczego nie widzę moich edycji na mapie?

Twoje edycje nie pojawią się od razu na mapie. Jest to spowodowane tym, że mapa jest renderowana z innej bazy danych i dane mapy muszą być tam przeniesione. Ten proces jest automatyczny i dzieje się tak co pięć minut. Dla linii brzegowej jest to bardziej skomplikowane i aktualizuje się co cztery godziny. Jeżeli Twoje edycje wciąż nie są widoczne, być może musisz wyczyścić cache przeglądarki (Ctrl+F5 w Firefoksie i IE).

Dlaczego wciąż nie widzę zmian w linii brzegowej?

(Patrz wyżej.)

Jak mogę użyć JOSM do edycji mapy Opengeofiction?

Aby używać edytora JOSM, skonfiguruj "Ustawienia połączenia" (w menu "Edycja -> Ustawienia...") w taki sposób, by URL serwera OSM wskazywało na nasz serwer http://opengeofiction.net/api jak pokazano tutaj: josm_01.png

Jak mogę wyświetlić mapę Opengeofiction jako tło w JOSM?

Aby wyświetlić mapę Opengeofiction jako tło w JOSM, dodaj nasz serwer do sekcji "Wybrane wpisy" w menu "Właściwości podkładów" jak pokazano tutaj: josm_02.png. "Opengeofiction" powinno się pojawić w menu "Podkład", jak widać na tym zrzucie ekranu: josm_02.png

Po ukończeniu tego kroku możesz wybrać "Opengeofiction" jako tło w okienku "Download": josm_03.png

Innym rozwiązaniem jest użycie pluginu JOSM, który umożliwia wyświetlenie dowolnego obrazu jako tła (sam jeszcze go nie próbowałem):

http://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/Plugin/PicLayer

Jak mogę wyeksportować dane z Opengeofiction?

Pliki generowane dla procesu aktualizacji mapy są dostępne pod tym adresem http://opengeofiction.net/backup/ Proszę, pobieraj je stamtąd regularnie. Są one także użyteczne, jeśli chcesz stworzyć własne mapy za pomocą tych danych, na przykład za pomocą programu "Maperitive" (http://maperitive.net/).

Jak mogę śledzić zmiany innych użytkowników Opengeofiction?

Możesz sprawdzać takie zmiany na stronie http://opengeofiction.net/history (Dostępny jest także kanał RSS, który możesz zasubskrybować na http://opengeofiction.net/history/feed).

Jak mogę zdobyć państwo na własność?

Spójrz na mapę świata i wybierz jedno z dostępnych terytoriów. Wolne terytoria są oznaczone kolorem zielonym. Gdy dokonasz wyboru, wyślij wiadomość do admina, by dać nam znać o Twojej decyzji (zaczekaj na potwierdzenie). Pamiętaj o umieszczeniu identyfikatora terytorium w swojej wiadomości.

Czy mogę podzielić moje terytorium na kilka państw?

Nie jesteś w żaden sposób zobowiązany, by zachować teren w całości jako jedno państwo. Możesz dzielić go w zasadzie w nieskończoność, jeśli chcesz. W drugą stronę, jeśli posiadasz kilka państw obok siebie, mogą zostać połączone w jedno. Upewnij się przede wszystkim, że wszystkie relacje które tworzysz, mają tag "ogf:owner" z Twoją nazwą użytkownika, gdyż jest to używane do generowania mapy świata.

Jak sprawić, by nazwa mojego państwa wyświetlała się na mapie?

W tym celu zmień tag "name" (nazwa) w relacji, która wyznacza granice Twojego państwa. Aby dowiedzieć się więcej o relacjach granicznych, zobacz OGF:Administrative boundaries lub http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Relation:boundary.

Odnosi się to do warstwy "Standard". W przypadku "TopoMap", nazwa państwa nigdy nie jest wyświetlana. Natomiast dla warstwy "Histor-Style", stwórz węzeł w centralnym punkcie państwa, z takimi tagami:

place country
name nazwa państwa
ref kod państwa (opcjonalne)

(Skoro już przy tym jesteśmy, możesz także dodać oznaczenie (kod) swojego państwa do List of country code top level domains.) Dla jednostek administracyjnych innych niż państwo, użyj tagu "place=state" lub jednego z opisanych tutaj, ale zapamiętaj, że niektóre z nich (np. "hrabstwo") mogą wcale nie być widoczne na mapie.

Powodem stosowania różnych metod oznaczania, jest zmiana w stylu OSM Carto, dokonana jakiś czas temu. Rozwinięta dyskusja była prowadzona w tym wpisie: http://opengeofiction.net/user/BelpheniaProject/diary/170

Czy mogę posiadać drugie terytorium?

Tak. Wystarczy, że Twoje pierwsze terytorium zawiera naprawdę sporo rzeczy, a możesz ubiegać się o kolejne.

Czy wolno mi edytować linię brzegową mojego terytorium?

Linia brzegowa i granice terytoriów są w większości miejsc słabo rozwinięte i składają się z długaśnych prostych linii. Jak najbardziej możesz coś z tym zrobić, żeby wyglądały znacznie bardziej realistycznie. W przypadku gdy Twoje państwo graniczy z innymi, już zajętymi, dogadaj się z właścicielami tych terenów co do wspólnej granicy i jej przebiegu. Pamiętaj też, że granice mogą wyglądać bardzo ciekawie. Zerknij tutaj dla przykładu:
http://www.openstreetmap.org/#map=14/51.4280/4.9363
lub tutaj
http://www.openstreetmap.org/#map=16/46.1757/19.9793

Jest to tym bardziej prawdziwe dla linii brzegowej, więc jeśli chcesz by wyglądała tak:
http://www.openstreetmap.org/#map=11/54.5691/8.6593
albo tak
http://www.openstreetmap.org/#map=10/29.5848/-89.7102
lub w ten sposób
http://www.openstreetmap.org/#map=11/59.3628/18.6102,
to do roboty!

Ważne: Rysując linię brzegową, kierunek linii MUSI zawsze biec przeciw wskazówkom zegara wokół lądu, czyli morze musi być po prawej, a ląd po lewej od linii, względnie od kierunku linii. (Jeśli złamiesz tę zasadę, spowodujesz trzęsienie ziemi, które doprowadzi do tsunami, które zaleje kontynent, które... no. Ogólnie chodzi o tą powódź, a tego nie chcemy)

Skąd mam mieć pewność, że to co stworzę ma realistyczne wymiary?

To naprawdę ciężka sprawa! Z pewnością będzie Ci nieco łatwiej, jeśli zdecydujesz się użyć JOSM. W oknie edycji wyświetlany jest wtedy pasek skali.

Jak mogę skontaktować się z innymi użytkownikami?

Przejdź na stronę http://opengeofiction.net/message/new/NAZWAUZYTKOWNIKA, wpisując zamiast NAZWAUZYTKOWNIKA odpowiednią osobę, np. http://opengeofiction.net/message/new/admin Nazwy pozostałych użytkowników naszej społeczności znajdziesz na mapie świata.

Czy Opengeofiction posiada forum, gdzie mogę dzielić się pomysłami z innymi?

Mówiąc wprost, nie mamy. Staramy się jednak używać systemu "user diary" (dzienniczka użytkownika) jako zamiennika. By zacząć nowy wątek, utwórz wpis na stronie http://opengeofiction.net/diary/new. Pozostali mogą komentować Twoje wpisy. Nowe wpisy możesz sprawdzić na http://opengeofiction.net/diary lub możesz zasubskrybować kanał RSS, a będziesz na bieżąco.

Jakie są nazwy kontynentów?

Nazwy kontynentów (odpowiadające dwuliterowym identyfikatorom) to:

Jak mogę wyświetlić dane Openstreetmap w edytorze JOSM, żeby zobaczyć jak różne rzeczy powinny być zrobione?

Często okazywało się to dla mnie użyteczne, gdy mogłem podejrzeć jak prawidłowo tworzy się różne rzeczy w Openstreetmap. Żeby to zrobić, wybierz odpowiadające Ci miasto, na przykład Luboń:

http://www.openstreetmap.org/export#map=14/52.3456/16.8798

i naciśnij przycisk "Eksport". Po chwili, otrzymasz do pobrania plik "map.osm", który da się otworzyć w edytorze JOSM.

Jak zaimportować dane z Openstreetmap do Opengeofiction?

Nie rób tego, proszę!

  • Po pierwsze, używanie danych Openstreetmap bez wspomnienia o tym, jest wbrew ich licencji.
  • Po drugie, myślę że to raczej niekreatywne. Nie o to chodzi w Opengeofiction.
  • Nawet jeśli importujesz dane OSM tylko tymczasowo, by użyć ich na przykład w celu dopasowania wielkości obiektów, pamiętaj że usunięte później obiekty wciąż zostają w bazie danych i niepotrzebnie zabierają miejsce.

Czy Opengeofiction posiada wiki lub coś innego, gdzie mogę opisać historię mojego fikcyjnego państwa?

Tak, pewnie że mamy!!! W zasadzie, właśnie tutaj jesteś. By zdobyć konto, wyślij wiadomość do admina. Wytyczne uczestnictwa w tej społeczności są raczej analogiczne do OGF:

  • Ogólnie, powinieneś tworzyć/edytować jedynie artykuły o rzeczach które sam umieściłeś na mapie.
  • Jeśli masz świetny pomysł odnośnie twórczości kogoś innego, skontaktuj się z nim i omówcie szczegóły.
  • Jeśli chcesz napisać cokolwiek o relacji między Twoim a innym państwem, dogadaj się w tej kwestii z właścicielem tego państwa.
  • Jeśli jesteś nowym członkiem Opengeofiction, poproś o konto na wiki gdy już naniesiesz co nieco na mapę.

Oczywiście, jeżeli nie czujesz się swobodnie pisząc artykuły po angielsku, użyj języka jaki Ci odpowiada. Nie czuj się w żaden sposób zmuszony by rezygnować z ojczystego języka! Pamiętaj jednak, że jeśli inni użytkownicy będą chcieli to przeczytać, to najlepszym rozwiązaniem będzie jednak używanie angielskiego.

Wszelkie pytania odnośnie wiki i problemów mogą być przedyskutowane w zakładce "talk"/"dyskusja", dostępnej w prawym górnym rogu każdej strony na wiki. W przypadku gdy to nie wystarczy, nie krępuj się i skontaktuj z adminem.
Retrieved from "https://wiki.opengeofiction.net/wiki/index.php?title=PL:OGF:Często_zadawane_pytania&oldid=101215"